Mackie Thump12A THUMP-12A 1300W 12" Powered Loudspeaker (Single) with EMB Speaker Stand + EMB Microphone and EMB XLR Cable Bundle
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
06
quantity
Product details
Category
Massive Sound From a Portable Speaker Armed with a 12" low-frequency driver Mackie's redesigned Thump12A features a Class D amplifier with their proprietary Dynamic Bass Response for detailed midrange and abundant bass that are ideal for small venues such as coffeehouses The built-in two-channel mixer's Vita preamps are loaded with Wide-Z technology effortlessly handling mic instrument and line-level signals The Thump12A is a breeze to use thanks to four application-specific speaker modes that tailor it to your situation Additionally the Thump12A's portable design makes for easy setup and tear down which will save time and make life easier Complete with a durable road-ready enclosure and robust system protection The Mackie Thump12A is primed to handle any gig Class-D amplifier with Dynamic Bass Response provides chest-thumping power The Thump12A pumps out a massive amount of sound for its size Its high-output woofer generates ample quantities of throbbing bass and its 1 4" titanium dome driver ensures even wide dispersion Ultra-efficient Class-D amplification with Mackie's proprietary Dynamic Bass Response pushes plenty of power to the high-frequency compression driver and high-output woofer And you don't need to worry about damaging your speaker thanks to the Thump12A's next-generation system protection and thermal limiting Built-in two-channel mixer offers ultimate flexibility Connecting your gear to the Thump12A is a piece of cake — its built-in two-channel mixer features Vita preamps with Wide-Z technology so they accommodate microphone line-level and instrument signals An XLR thru output makes for effortless wired connection to other Thump speakers while flexible mounting options allow tripod- and pole-mounting as well as stage monitor use
  • Mackie Thump12A - 1300W 12" Powered Loudspeaker (Single) with EMB Speaker Stand + EMB Microphone and EMB XLR Cable Bundle
  • 1 300 watts of high-output power in a portable package
  • 12" low-frequency driver and 1 4" titanium dome compression driver